Menu

Krzemienna dwór

Sierpień 30, 2018 - Powiat brzozowski

Położenie

Krzemienna to mała wieś w powiecie brzozowskim. Według podziału administracyjnego wchodzi w skład gminy Dydnia. Leży nad rzeką San, w jej zewnętrznym zakolu, na skrzyżowaniu dróg z Brzozowa do Dynowa i Końskiego.

Historia

Historia Krzemiennej (podobnie jak Dydni i jej okolic) sięga czasów Kazimierza Wielkiego, który te tereny na stałe przyłączył do Polski. Szybko zasiedlił je nadając Dydnię, Srogów, Jurowce i Temeszów braciom Piotrowi i Pawłowi Balów z Węgier (rok 1361). W tym też roku z nadania króla zamieszkują tu rycerze herbu Gozdawa, od których pochodzą Dydyńscy – najważniejszy ród związany z ziemią dydyńską. Właścicielka Krzemiennej i okolicznych wsi w latach 1430-1447 była Małgorzata Dydyńska, wdowa po Mikołaju Dydyńskim. Krzemienna została założona na prawie niemieckim W połowie XIX wieku była posiadłością tybularną i zarządzał nią Jan Bobczyński, w latach trzydziestych XX wieku Helena Dydyńska a następnie Leszek Dydyński.

Opis zabytku

Dwór w Krzemiennej wybudowano w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie był to budynek murowany, parterowy, tylko z trzema pokojami na górze. W roku 1972 został gruntownie wyremontowany i rozbudowany poprzez dobudowanie piętra na mieszkania. Zmieniono kształt dachu. Wszystkie te zabiegi zmieniły całkowicie bryłę budowli. Zabytkowy charakter utraciła elewacja ogrodowa od strony północnej, Przedłużenie budynku  i dobudowanie piętrowego segmentu zlikwidowało pierwotną symetrię elewacji dworu. Wnętrze również zostało zmienione poprzez wykonanie nowych ścianek działowych. Kolejne modernizacje doprowadziły do położenia płytek ceramicznych na ścianach doprowadzając do zatarcia pierwotnego charakteru tych ścian. Wykonano też żelbetową klatkę schodową z piwnicy na piętro.

Do obecnego czasu pozostał jedynie murowany dwór klasycystyczny oraz duże fragmenty parku krajobrazowego oraz dwa dobrze utrzymane stawy.

Ciekawe miejsca w okolicy

Drewniana cerkiew greckokatolicka z 1867 roku w Krzemiennej
Zespół dworski z połowy XIX wieku w Krzemiennej
Przeprawa promowa na rzece San

Ciekawostka
        Krzemienna swoją nazwę zawdzięcza pokładom krzemienia, który jest wydobywany w okolicy.

Dodaj komentarz