Menu

Chotyniec – Pamięci poległych w walkach z UPA

Wrzesień 6, 2018 - Powiat jarosławski
Chotyniec – Pamięci poległych w walkach z UPA

W powiecie jarosławskim, na terenie gminy Radymno, we wsi Chotyniec znajduje się pomnik upamiętniający poległych w walkach z UPA. Pomnik został wzniesiony w 1975 r.

Jest to obelisk kamienny, usytuowany na kilkustopniowej podstawie, zwężający się ku górze i zwieńczony krzyżem. Obok niego znajduje się stosunkowo duży głaz narzutowy z wizerunkiem orła i tablicą upamiętniającą osoby, które straciły życie w walce z UPA.

Napis na tablicy brzmi:  „W HOŁDZIE POLEGŁYM/ W WALCE Z ODDZIAŁAMI/ UKRAIŃSKIEJ POWSTAŃCZEJ/ ARMII/ W LATACH 1945 – 1947/ NA TERENIE GMINY RADYMNO/ BOLESŁAW BAUMAN/ ROMAN BEREŹNICKI/ KAROL DRATH/ STEFAN KILAR/ BRONISŁAW KOMARZYNIEC/ WŁADYSŁAW ŁUCZYSZYN/ s. Piotra/ JAN SAWIŃSKI/ JÓZEF SŁYSZ/ ANTONI STACHOWICZ/ STANISŁAW ZWIERKOWSKI/ JAN JĘDRZEJKO/ STANISŁAW PALIMĄKA„.

Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) – była to zbrojna formacja stworzona pod koniec 1942 roku przez frakcję banderowską Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Działała głównie na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Celem UPA było powstanie niepodległego, monoetnicznego (jednonarodowego) państwa ukraińskiego. Ukraińska Powstańcza Armia jest współodpowiedzialna wraz z OUN-B za zorganizowanie i przeprowadzenie ludobójstwa polskiej ludności cywilnej (rzeź wołyńska i czystka etniczna w Małopolsce Wschodniej). Istnieje wiele pomników upamiętniających ofiary mordów dokonywanych przez UPA na terenach polskich. Nie ma praktycznie gminy w woj. podkarpackim, gdzie nie byłoby  śladów tragicznej przeszłości. Jedną z takich miejscowości jest wieś Chotyniec. 

Dodaj komentarz