Menu

Dąbków

Wrzesień 6, 2018 - Powiat lubaczowski
Dąbków

Dąbków – to wieś w pow. lubaczowskim graniczącym z Ukrainą.  Według danych Narodowego Instytutu Dziedzictwa  z dnia 15.12.2017 na obszarze wsi Dąbków znajduje się 7 zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Oto niektóre z nich:

  1. Dawna szkoła wyznaniowa – zbudowana przez niemieckich ewangelików pod koniec XIX wieku. Jest to jednopiętrowy drewniany budynek z wielospadowym dachem. Funkcję swoją pełniła do wybuchu II wojny światowej. Po wojnie budynek był opustoszały. Następnie  mieścił się tu posterunek milicji obywatelskiej, a od 1949 do 1054 r był siedzibą gminy. W następnych latach funkcjonowała tu szkoła podstawowa. Obecnie pełni rolę wiejskiej świetlicy.
  2. Świątynia p. w. Serca Jezusowego to dawny zbór ewangelicki. Wzniesiony został w 1886 r. przez ewangelików przybyłych w te okolice w ramach tzw. kolonizacji józefińskiej w 1783 r. z inicjatywy cesarza Franciszka Józefa. Zbór funkcjonował do 1939 roku. Po II wojnie światowej obiekt był użytkowany jako kościół rzymsko – katolicki. W 2011 r. kościół został rozbudowany.
  1. Przy kościele p.w. Serca Jezusa został odsłonięty pomnik poświęcony mieszkańcom Dąbkowa i sąsiedniej wsi Opoki. Są to ofiary II wojny światowej oraz ofiary bestialstwa band UPA. Pomnik ma kształt dwóch prostokątnych płyt zwieńczonych sylwetkami orła. Niezamknięta przestrzeń między płytami tworzy krzyż. Na płytach umieszczono trzy tablice. Dwie z nich poświęcone zostały mieszkańcom wsi. Jedni z nich zostali pomordowani przez hitlerowców w latach 1939 – 1941. Drudzy śmierć ponieśli z rąk band UPA grasujących na tych terenach w latach 1944 – 1947. Trzecia tablica honoruje pochodzącego z tych stron gen. Stanisława Dąbka, niezłomnego żołnierza i patriotę.  Pod koniec 1918 zgłosił się do Wojska Polskiego. Wziął udział w wojnie z Ukraińcami i bolszewikami, za męstwo wykazane podczas walk odznaczony został dwukrotnie Krzyżem Walecznych. 19 września 1939 roku na Wybrzeżu,  w obliczu nieuchronnej klęski z okupantem niemieckim, odebrał sobie życie strzałem w głowę, nakazując zarazem niezwłoczne zaprzestanie walki po jego śmierci. Na pomniku zostały wyryte słowa Jana Pawła II – „Naród, który traci pamięć, traci swoją tożsamość”. Pomnik ten zaprojektował pochodzący z tych terenów  Marek Dryniak.

  

Dodaj komentarz