Menu

Borchów – Dawna greckokatolicka cerkiew

Wrzesień 8, 2018 - Powiat lubaczowski
Borchów – Dawna greckokatolicka cerkiew

Cerkiew pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Borchowie w gminie Oleszyce, niedaleko Lubaczowa – to  drewniana parafialna cerkiew greckokatolicka.

Cerkiew zbudowana została prawdopodobnie w 1770 r z fundacji parocha ks. Daniela Czerlunczakiewicza.  Odnawiano ją w 1838, 1845 i 1882 r., kiedy wykonano polichromię. Do 1930 r. należała do parafii greckokatolickiej w Oleszycach, później była niezależną parafią.

Na przełomie XIX i XX wieku w cerkwi podwyższono babiniec i umieszczono w nim chór śpiewaczy. W 1924 do babińca dostawiono ganek. Jest to cerkiew konstrukcji zrębowej, orientowana, trójdzielna.  Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Babiniec z częściowo oszklonym przedsionkiem. Dachy kryte blachą. Nawa oraz prezbiterium kryte czteroboczną kopułą zrębową z ośmioboczną wieżyczką zwieńczoną baniastym hełmem z latarnią i żelaznym krzyżem. Świątynia otoczona podcieniami wspartymi na rysiach. Wewnątrz na ścianach boazeria. Część wyposażenia znajduje się w zbiorach muzealnych w Zamku w Łańcucie. Dzwonnica – brama murowana, parawanowa z lat 30 XX w.Po II wojnie światowej, do końca lat 60. XX wieku obiekt nie był użytkowany. Od 1971 pełni funkcję rzymskokatolickiej kaplicy filialnej w parafii w Oleszycach. W latach 80. i 90. XX wieku świątynię gruntownie remontowano.

Świątynia reprezentuje tradycyjny układ przestrzenny z późniejszymi modyfikacjami planu i bryły. 

Dodaj komentarz