Menu

Grabowiec – Drewniana cerkiew

Wrzesień 8, 2018 - Powiat jarosławski
Grabowiec – Drewniana cerkiew

Opis miejsca

Grabowiec jest małą wsią położoną w gminie Radymno w powiecie jarosławskim. Jest położona w zakolu rzeki San. Przebiega przez nią międzynarodowa trasa A4.

 

Historia

Powstanie wsi datuje się na XIV w. Pierwotnie była to własność królewska, następnie została włączona w skład klucza sośnickiego, a następnie od XV w. kolejno była w posiadaniu rodów: Pileckich, Korniaktów, Krasickich, Modrzewskich, Łaszczów, Potockich, Mniszków. Przez krótki okres czas należała ona również do rodu Lubomirskich. Następnie przeszła w ręce rodu Stadnickich. Pozostali oni właścicielami Grabowca aż do lat międzywojennych XX wieku.

Mieszkańcy wsi  byli wyznawcami greckokatolickimi oraz rzymskokatolickimi. Ci pierwsi należeli do parafii Barycz, natomiast wyznawcy rzymskokatoliccy do parafii w Michałówce. Drewniana cerkiew wybudowana w roku 1846 spłonęła podczas walk o San w czasie I wojny światowe (1915). Rok później wybudowano nową cerkiew, która była użytkowana do czasu wysiedlenia wyznawców greckokatolickich po II wojnie światowej. Nieużytkowana  przez jakiś czas została przeznaczona na magazyn. W 1957 roku przejęli ją wyznawcy religii rzymskokatolickiej i została kościołem filialnym. Świątynia została wyremontowana w 1968 roku. Obecnie stoi pusta.

 

Budowa i wyposażenie

Cerkiew jest drewniana o konstrukcji słupowo-ramiennej. Orientowana (co oznacza, że część prezbiterialna z głównym ołtarzem zwrócona jest na wschód, skąd ma nadejść Jezus Chrystus podczas drugiego przyjścia  – paruzji). Prezbiterium jest mniejsze od nawy. Zakrystia znajduje się z boku. Dwukalenicowy dach jest kryty blachą. Zachowały się organy znajdujące się na chórze.

Cerkiew ta zastąpiła dawną cerkiew p.w. Św. Mikołaja, która znajdowała się pośrodku wsi, przy cmentarzu. Spłonęła ona w 1915 r. w czasie walk o San w trakcie I wojny Światowej.
Obok cerkwi znajduje się cmentarz grzebalny i drewniana dzwonnica z początku XX wieku. Dzwonnica jest drewniana i posiada konstrukcję słupowo-ramową. Zbudowana na planie kwadratu.

Na cmentarzu zachowało się kilkanaście kamiennych nagrobków, między innymi kilka z warsztatów bruśnieńskich.

 

Ciekawe miejsca w okolicy

Cerkiew w Grabówce

Cerkiew z 1932 roku w Świętem

Dzwonnica z przełomu XIX/XX w. w Świętem

Dodaj komentarz