Menu

G19 Park Dworski w Berezce

Wrzesień 13, 2018 - Powiat leski
G19 Park Dworski w Berezce

Położenie

Berezka jest małą wsią położoną w gminie Solina, w powiecie leskim. Leży nad potokiem Bereżnica przy drodze wojewódzkiej biegnącej przez Hoczew i Polańczyk. Miejscowość liczy niecałe 400 mieszkańców.

Historia

Pierwsze wzmianki o wsi Brzoska Wola pochodzi z roku 1463. Wieś była lokowana w I połowie XVII wieku na prawie wołoskim. Pierwszymi właścicielami byli Balowie z Hoczwi, którzy wznieśli tu murowany dwór obronny otoczony fortyfikacjami. Balowie byli właścicielami wsi do II połowy XVIII wieku. Następnymi właścicielami Berezki byli Fredrowie, którzy urządzili wokół dworu park krajobrazowy. Pod koniec XVIII wieku przekazali własność rodzinie Błońskich a w 1800 roku poprzez małżeństwo przeszła w ręce Tobiasza Żukrowskiego. Następnie majątek przejął syn Teofil, a później wnuk Wiktor, który sprzedał dobra w Berezce hr. Karolowi Starzeńskiemu i jego żonie Helenie z Biesiadeckich. Ci sprzedali je rodzinie Adamskich w roku 1916. W okresie międzywojennym wielu mieszkańców wyjechało „za chlebem” do Ameryki. Po powrocie wykupili oni grunty i rozdzielili między siebie a dwór rozebrali. Zachowały się jedynie resztki dworu.  Ostatnimi właścicielami przed reformą rolną po II wojnie światowej była rodzina Macudzińskich. Po wojnie większość mieszkańców wysiedlono w ramach akcji „Wisła” a obecni mieszkańcy pochodzą w większości z dawnej wsi Solina, gdzie obecnie jest Zalew Soliński. Przez wieś przebiega kilka szlaków turystycznych, w tym pieszych i rowerowych.

Opis zabytku

Bardzo cennym zabytkiem są pozostałości parku dworskiego ze śladami ziemnych, bastionowych fortyfikacji z XVII wieku. Należy ich wypatrywać po lewej stronie przy wjeździe od strony Hoczwi, Park został założony przez rodziców Aleksandra Fredry.

W podworskim parku, który częściowo został wycięty w 1983 roku znajduje się kilka pomników przyrody: 3 dęby o obwodzie 420–470 cm. i sosna (370 cm). Atrakcja dla turystów jest możliwość wędkowania w podworskich stawach. W pobliżu znajduje się cmentarz żołnierski z I wojny światowej.

Ciekawe miejsca w okolicy

Ruiny cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego w Berezce

Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie

Neogotycki kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
w Myczkowie

Kościół parafialny MB Nieustającej Pomocy, dawna cerkiew greckokatolicka pw. Zaśnięcia Matki Bożej w Myczkowie

Dzwonnica parawanowa z 1927 roku w Średniej Wsi

Dodaj komentarz