Menu

Drewniana cerkiew w Łodzinie

Wrzesień 30, 2018 - Powiat sanocki
Drewniana cerkiew w Łodzinie

Położenie

Wieś położona jest we wschodniej części Pogórza Dynowskiego w odległości około 10 km od Sanoka. Leży na wzniesieniu nad Sanem.

Historia

Wieś była lokowana około 1442. W połowie XIX wieku Łodzina była posiadłością tybularną a jej właścicielem był Teodor Tergonde. Po nim dobra ziemskie przejęli Adolf, Stefania i Stanisław Raszowscy. W roku 1911 majątek zarządzał Stanisław Antoni Bruno Raszowski, który posiadał 205 ha.

Wieś wyludniła się po II wojnie światowej na skutek wysiedleń. W grudniu 1945 roku została napadnięta przez nacjonalistyczne bandy UPA. We wrześniu 1946 roku Ukraińcy z sotni „Kryłacza” spalili ponad 60 budynków w Łodzinie i zamordowali 9 osób. Napastnicy mordowali zarówno Polaków, jak i Rusinów, którzy ukryli się w opuszczonych domach.

Opis zabytku

Cerkiew została wybudowana w roku 1743. Jest to budynek o konstrukcji zrębowej, orientowany. Posadowiono go na podmurówce z dzikiego kamienia. Całość z zewnątrz pobita jest gontem. Również z gontów wycinany jest daszek (fartuch) nad podmurówką. Świątynia jest trójdzielna. Do prezbiterium przylega zakrystia. Do trochę szerszej nawy przylega babiniec. Nad kalenicowymi dachami pokrytymi gontem wznoszą się wieżyczki (również pokryte gontem): większa, cebulasta nad nawą posiada pozorną latarnię, mniejsza znajduje się nad prezbiterium.  Wewnątrz znajduje się kompletny klasycystyczny ikonostas z 1875 roku z ludowymi ikonami.

 

Ciekawe miejsca w okolicy

Drewniana cerkiew greckokatolicka Soboru NMP z 1859 roku w Hłomczy

Zabytkowy budynek plebanii w Dobrej Szlacheckiej

Cerkiew w Uluczu

Dodaj komentarz