Menu

Zgłobień – Kościół św. Andrzeja Apostoła (XVIII)

Wrzesień 30, 2018 - Powiat rzeszowski
Zgłobień – Kościół św. Andrzeja Apostoła (XVIII)

Drewniany kościół parafialny pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła wzniesiono prawdopodobnie w XIV w. Według staropolskich akt wizytacyjnych, był on konsekrowany. Zapewne uległ zniszczeniu w I poł. XVII w., ponieważ nową (również drewnianą) świątynię konsekrował 19.06.1678 r. sufragan krakowski bp Mikołaj Oborski. W 1721 r. kościół był w tak złym stanie, że określono go mianem „starodawnego”. Podczas najazdu Tatarów w 1624 r. obiekt doszczętnie spłonął. Okrutny los spotkał także proboszcza i wielu parafian, którzy w płomieniach kościoła stracili życie. Dopiero w XVIIIw. wybudowano w stylu romańskim jednonawowy kościół pod tym samym wezwaniem. Obecną murowaną świątynię zbudowano w 1741 r. w stylu barokowym z fundacji księcia Teodora Lubomirskiego. Pierwotnie była jednonawowa. Pod koniec XVIII w. uważano ją za jedną z najpiękniejszych w Galicji. Kościół rozbudowano w latach 1913-1923 z inicjatywy ks. Mikołaja Dzierżyńskiego. Po II wojnie światowej, dzięki staraniom ks. Władysława Wiliusza świątynię wyposażono m.in. w nowe organy oraz polichromię autorstwa Stanisława Jakubczyka. W 2009 r. obecny proboszcz ks. kanonik Marian Cebula rozpoczął gruntowny remont wnętrza świątyni. W Zgłobniu funkcjonowała szkoła parafialna wzmiankowana po raz pierwszy w 1513 r. oraz biblioteka kościelna posiadająca pod koniec XVI w. bogaty księgozbiór. Po przebudowie w XX wieku obiekt nabrał cech renesansowych. Został przedłużony, powiększony o dwie nawy, wieże z przedsionkiem i zakrystię. Uwagę zwraca XVI wieczny olejny obraz Chrystusa Ukrzyżowanego nieznanego z nazwiska autora o włoskim pochodzeniu.

Sama miejscowość Zgłobień posiada ciekawą historię. Powstanie miejscowości datuje się na rok 1313. Z tego roku pochodzi dokument fundacyjny, którego autentyczność jednak jest kwestionowana.. Najbardziej prawdopodobne jest ustalenie ks. prof. dra hab. Bolesława Kumora, który za datę powstania Zgłobnia przyjmuje wiek XIV jako czas powstania parafii, będącej fundacją rycerską. Sama nazwa miejscowości związana jest z charakterystycznym wgłębieniem terenu.

Tereny parafii były bardzo rozległe, bowiem od czasów staropolskich do XX w. obejmowały również Wolę Zgłobieńską, Błędową Zgłobieńską, Niechobrz oraz część obecnej Mogielnicy.

Dodaj komentarz