Menu

Cerkiew w Lalinie

5 października, 2018 - Powiat sanocki
Cerkiew w Lalinie

Opis miejsca

Lalin to wieś leżąca u źródeł rzeki Stobnica. Leży nad Stobnicą dopływem Wisłoka. Administracyjnie należy do obszaru województwa podkarpackiego, gmina i powiat Sanok. Wieś liczy obecnie około 80 domów i 300 mieszkańców.

 

Historia

Najwcześniejsze informacje o niej pochodzą z 1404 roku, kiedy to pojawiła się wzmianka o usypaniu kopców granicznych pomiędzy Grabownicą a Srogowem Górnym. W 1408 roku miejscowość Laliny (nazwa zmieniała się przez stulecia) został nadany za zasługi od króla synom Pakosza z Pakoszówki -Tomaszowi i Mikołajowi. Lalin dzielił się na Ruski i Niemiecki. W Lalinie Ruskim mieszkali osadnicy rusko-wołoscy, zaś w Lalinie Niemieckim osadnicy, którzy byli jeńcami niemieckimi z bitwy pod Grunwaldem. Najcenniejszą pamiątką kilkusetletniej historii jest cerkiew imienia Świętego Jerzego.

 

Budowa i wyposażenie 

Cerkiew Świętego Jerzego została zbudowana w roku 1835 na miejscu wcześniejszej świątyni. Jest orientowana, o konstrukcji zrębowej, zbudowana z drzewa jodłowego. Posadowiono ją na kamiennej podmurówce. Jest trójdzielna. Cała budowla pokryta jest dwuspadowym dachem z blachy, na szczycie którego umieszczono wieżyczkę z latarnią. Zewnętrzne ściany pobite są gontem i wzmocnione lisicami. Od strony północnej znajduje się prostokątne prezbiterium z zakrystią (dobudowaną w 1924 roku). Po stronie wschodniej umieszczono ikonostas zamykający nawę, który zachował się niemal w całości. Za ikonostasem znajduje się ołtarz główny z XVIII wieku z baldachimem wspartym na czterech kolumnach. Babiniec, do którego (również w 1924 roku) dobudowano przedsionek, znajduje się od strony zachodniej i wsparty jest na dwóch kolumnach.

Wewnątrz niezwykle piękna polichromia figuralna i ornamentalna z XIX wieku wykonana techniką tempery klejowej położonej wprost na wygładzonych balach drewnianych. W nawie barokowe ołtarze boczne. Na stropie w centralnej części umieszczono obraz namalowany na płótnie, który przedstawia Trójcę Świętą. Na ołtarzu znajduje się ikona w typie Hodegetrii z połowy XVIII wieku przedstawiająca Matkę Bożą z Dzieciątkiem.

Ciekawe miejsca w okolicy:

Ruiny cerkwi Świętego Mikołaja w Grabówce

Spalony kościół w Grabówce

 

Ciekawostka

Pierwowzór Ikony Hodegetrii („tej, która prowadzi”) przechowywany był w Konstantynopolu i według podań namalowany został przez Świętego Łukasza.

Dodaj komentarz