Wolontariatu trzeba uczyć się od dziecka

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza i Dzień Osób Niepełnosprawnych

5 grudnia 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Domaradzu odbyło się spotkanie integracyjne z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych oraz Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Spotkanie przebiegało pod hasłem: „Wolontariat należy niewątpliwie do najżywotniejszych przejawów solidarności we współczesnym świecie” (Ks. Jan Chrapek). Spotkanie integracyjne z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych oraz Międzynarodowego Dnia Wolontariusza to okazja do otwarcia płaszczyzny, na której mogą się mogą nawiązać dialog osoby potrzebujące i wolontariusze. Tylko w dawaniu człowiek odnajduje siebie, dojrzewając do odpowiedzialności i pokazując, iż „miłosierdzie czynów nadaje nieodpartą moc miłosierdziu słów” (Jan Paweł II Novo millennio ineunte).

Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych jest świętem ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku. Święto to ma pomóc wszystkim ludziom w uświadamianiu sobie, że osoby niepełnosprawne mogą w pełni uczestniczyć w życiu społecznym. Ma przyczynić się również do zwalczania uprzedzeń w stosunku do osób niepełnosprawnych oraz pomóc we włączeniu się tej grupy społecznej w życie środowiska

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski od początku swojej działalności jako główny cel podejmowanych inicjatyw stawia sobie właśnie integrację wszystkich osób ze środowiskiem społecznym. Mamy świadomość, że każda osoba jest wartością najwyższą, a jeżeli ma ona częściowe ograniczenia w funkcjonowaniu w środowisku, to należy jej pomagać jedynie w zakresie tego ograniczenia, aby nie odbierać radości pokonywania trudów życia tam, gdzie może je pokonać. Chcemy pobudzać wrażliwość i zrozumienie potrzeb niepełnosprawnych, a poprzez spotkania integracyjne na terenie szkoły uczyć dzieci i młodzież równego traktowania wszystkich ludzi oraz świadczenia sobie nawzajem pomocy w obszarach, które tej pomocy wymagają.

Efektem takiego stanowiska są liczne pomysły podejmowanych działań, które Stowarzyszenie podejmuje. W ostatnich miesiącach na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Domaradzu jest realizowany projekt „Wolontariatu trzeba uczyć się od dziecka”. Projekt ten jest szczególnie kierowany w stronę młodych ludzi, którzy na co dzień potrafią i chcą dostrzegać potrzeby innych ludzi zmagających się z różnego rodzaju przeszkodami, utrudniającymi im pełne i satysfakcjonujące funkcjonowanie w środowisku lokalnym. Mamy świadomość, że postawy wolontariatu trzeba kształtować w dzieciach od najmłodszych lat. Znajduje to potwierdzenie w podjętych działaniach, gdyż w wolontariacie szkolnym działa już ponad 50 uczniów, którzy inspirują się nawzajem do kolejnych działań. Celem projektu jest aktywizowanie dzieci i młodzieży na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego w miejscowości Domaradz poprzez zakładanie szkolnych kół wolontariatu i nawiązanie współpracy z organizacjami pozarządowymi działającymi na naszym terenie. Proponowany przez nas program jest elementem edukacji społecznej uczniów i ich integracji ze środowiskiem, w którym żyją. Przygotowuje on młodzież do aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym i obywatelskim, rozwija ich zainteresowania i umiejętności społeczne, a przede wszystkim wnosi wiele wartości wychowawczych kształtujących kreatywność, odpowiedzialność, wrażliwość i otwartość na drugiego człowieka. Daje również możliwość nawiązania współpracy międzypokoleniowej, co przyczynia się w znacznym stopniu do rozwoju i wzmocnienia więzi pomiędzy mieszkańcami całej społeczności lokalnej.

Efekty kilkumiesięcznej pracy naszych kół wolontariatu są bardzo satysfakcjonujące. Zostały one szczegółowo ukazane w prezentacji przedstawionej podczas spotkania integracyjnego z dziećmi niepełnosprawnym. Wolontariusze zaprezentowali dwa przedstawienia teatralne: teatr kukiełkowy pt.: „O rybaku i złotej rybce” oraz przedstawienie „Przyjedź do nas, Mikołaju”. Przez wolontariuszy zostały wykonane wszystkie dekoracje sal na spotkanie oraz dekoracje i rekwizyty do przedstawień. Również samodzielnie wykonano stroiki dla sponsorów spotkania, których w tym roku było wyjątkowo wielu. W czasie gdy dorośli goście udali się na kawę, dzieci bawił wodzirej Tomek. Dużą frajdą było poszukiwanie maskotki o wylosowanym numerze ukrytej na jadalni.

Ostatnim punktem wieczoru było spotkanie ze Świętym Mikołajem. Prezenty pomagali nieść wolontariusze, gdyż było ich tak dużo, że Mikołaj nie mógł sobie sam poradzić.

Niezwykle wzmacniającą rolę w zakresie integracji odgrywają mamy naszych wolontariuszy i dzieci niepełnosprawnych. Z dużym poświęceniem towarzyszą nam we wszelkich podejmowanych działaniach, służąc pomocą w organizacji spotkań, a także w poszukiwaniu sponsorów. Szczególne uznanie należy się Pani Bożenie Huni, Pani Halinie Hus, Pani Justynie Kozubek, Pani Bożenie Zbiegień, Pani Renacie Parze.

Serdecznie dziękujemy.