Wolontariatu trzeba uczyć się od dziecka

Gotuj z babunią

Oto książka kucharska przygotowana przez grupę najmłodszych wolontariuszy. Zawarte w niej przepisy pochodzą z tzw. „babcinych zeszytów”. Tworzenie jej było dla nas nie tylko wspaniałą zabawą, ale również nauką. Poznaliśmy smaki dzieciństwa najbliższych nam osób, ciekawe nazwy zup czy deserów oraz pisownię, którą zostawiliśmy w oryginalne. Książka powstawała przez wiele miesięcy. Podzieliliśmy ją na trzy części: zupy, drugie dania i desery. Długo i starannie wybieraliśmy, naszym zdaniem, najciekawsze przepisy, które udostępniły nam nasze babcie.

Często mieliśmy wątpliwości, które przepisy wybrać, bo było ich bardzo dużo. Dlatego czasami spieraliśmy się o to. Dużą radość sprawiło nam wykonanie kolorowych ilustracji do poszczególnych działów książki, bo wszyscy uwielbiamy malować i wycinać. Najwięcej ilustracji wykonała Gabrysia Janusz.

Naszą książkę tworzyliśmy z pomocą dziadków i babć, którzy chętnie opowiadali nam o przysmakach z ich dzieciństwa. Dużo dowiedzieliśmy się na temat walorów zdrowotnych dawnej kuchni, co należy jeść, aby być zdrowym i nie chorować. Niektórych słów nie rozumieliśmy i musieliśmy prosić o wyjaśnienie. Podobało się nam też to, że wszystkie stare zeszyty mają pożółkłe kartki i widać, że były wiele razy używane.

Zapraszamy do wypróbowania niekiedy zapomnianych już receptur.

Książkę "KULINARNE SKARBY" w werski elektronicznej można pobrać TUTAJ

Życzymy smacznego!